Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 16:57

Генералізована система преференцій США

Відновлення дії Генералізованої системи преференцій США

В контексті надання сприяння вітчизняним експортерам у виході на  американський ринок, Посольство активно відстежує питання ефективного використання можливостей Генералізованої системи преференцій США (Generalized System of Preferences, GSP).

GSP була заснована 1 січня 1976 року відповідно до Закону США «Про торгівлю» 1974 року. Вона призначена для сприяння економічному зростанню в країнах, що розвиваються, шляхом надання пільгового безмитного ввезення на територію США до 5000 видів товарів з визначених американським урядом країн-бенефіціарів GSP (127 країн і територій) (у 2012 році в рамках цієї програми американськими компаніями імпортовано товарів і сировини на суму 19,9 млрд. дол.). Продукція, що підпадає під безмитний режим ввезення в рамках GSP включає, зокрема, широкий асортимент промислових товарів, різні види хімічних речовин та мінералів, окремі будівельні матеріали, ювелірні вироби та килими, деякі види сільськогосподарської і рибної продукції та ін.

За оцінками експертів, в рамках GSP Україна щорічно експортувала до США товарів на суму від 70 до 200 млн. дол., у т.ч.  титан, пігменти та заготовки на основі діоксину титану, галій, цукор та сировину для кондитерських виробів, мелясу, окремі види нафтопродуктів, карбід бору, феромарганець, алюміній, вироби з дерева, вентилятори, бурильні інструменти та обладнання, традиційні народні вироби, а також окремі види оптики та шоколадної продукції.

З 2012 року Посольство бере активну участь у неформальному «Альянсі країн ГСП» (далі – Альянс), в рамках якого спільно з близько 30-ма посольствами інших країн та консалтинговою компанією «Sandler Trade, LLC» було докладено значних зусиль щодо відновлення GSP у 2015 році.

Після дворічної перерви (з 1 серпня 2013 року у зв’язку з завершенням строку чинності GSP автоматично припинила свою дію) 29 червня 2015 року Президент США Б.Обама підписав прийнятий Конгресом Закон «Про розширення торгових преференцій» (Trade Preferences Extension Act 2015), який передбачає відновлення дії GSP до кінця 2017 р. Преференції програми відновлені з 29 липня 2015 року, що дає можливість безмитного ввезення на територію США понад 3800 видів товарів з України.

Використання механізму GSP могло б збільшити обсяг вітчизняного експорту до США додатково на 50-100 млн. дол. щорічно, у т.ч. товарами хімічної, харчової, машинобудівної та меблевої промисловості. Крім того, з урахуванням позбавлення Росії наприкінці 2014 року доступу до GSP, як країни, яка вже не відповідає критеріям цієї програми, Україна могла б претендувати на додаткові вивільнені продуктові ніші (Росія входила в десятку країн – найбільших реципієнтів пільгового режиму GSP та щорічно експортувала продукції на 0,5 млрд. дол. без сплати імпортного мита).

Одним з пріоритетів на сьогодні є якнайширше інформування українських товаровиробників, продукція яких підпадає під дію GSP, про можливості використання переваг Генералізованої системи преференцій США, що суттєво підвищує конкурентоспроможність експорту окремих груп товарів на американський ринок. У цьому зв’язку, Посольство опрацьовує варіанти організації спільно з Мінекономрозвитку, а також за сприяння ТППУ, УСПП, Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес асоціації та американської консалтингової компанії «Sandler Trade, LLC» (http://sandlertrade.com) (основного партнера Альянсу країн GSP) – низки круглих столів (семінарів) в Україні з метою поширення серед вітчизняних компаній інформації про можливості використання GSP.

Відповідно до  Закону США «Про розширення торгових преференцій», 31 грудня 2017 року завершився термін дії Генералізованої системи преференцій.

Наразі розглядається можливість прийняття відповідного рішення Конгресом США про відновлення дії ГСП.

Детальніше: