Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 18:19

Науково-технічне співробітництво між Україною та США

Сучасний стан двостороннього співробітництва у сфері науки і технологій

Правовою основою українсько-американської співпраці у науково-технічній сфері є двостороння міжурядова Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, яка була підписана 4 грудня 2006 року. Її укладення сприяло поглибленню та інтенсифікації зв’язків між науковими установами двох держав, обміну досвідом, інформацією, технологіями у сферах, які становлять взаємний інтерес.

Наукові обміни між Україною та США тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку та реалізуються через низку американських організацій, зокрема таких, як Рада з міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Американські ради з міжнародної освіти, програм «Фулбрайт» та «Відкритий Світ».

З метою активізації двостороннього діалогу у сфері науки і техніки та у контексті реалізації домовленостей досягнутих під час роботи 2-го засідання Комісії стратегічного партнерства (КСП, відбулося 02.07.2010 р. у Києві), було започатковано новий механізм співпраці - Українсько-американську робочу групу з науки і технологій (РГНТ). Робота цього органу свого часу сприяла активізації двосторонніх контактів у науково-технічній сфері. Однак останнє, третє засідання РГНТ відбулося 12 грудня 2012 року і з того часу не проводилося.

В рамках двосторонніх угод у сфері ядерного роззброєння і нерозповсюдження Сполучені Штати продовжують надавати, зокрема через Український науково-технологічний центр, допомогу Україні на перекваліфікацію науковців, задіяних в минулому в програмах створення ЗМЗ. На бюджетні кошти США реалізуються грантові програми в контексті переспрямування їх діяльності у цивільну сферу.

Серед значимих практичних заходів двостороннього співробітництва слід відзначити відкриття на базі Харківського фізико-технічного інституту інноваційної ядерної установки „Джерело нейтронів”. Цей об’єкт призначений для проведення фундаментальних та прикладних досліджень в різних галузях фізики, хімії, біології та медицини. Його будівництво було повністю профінансоване американською стороною у відповідь на відмову України від використання високозбагаченого ядерного палива у наукових цілях. Цей об’єкт відкриває безпрецедентні перспективи для розвитку української ядерної галузі та розвитку співробітництва з іншими державами світу, у т.ч. США.

Участь у церемонії відкриття «Джерела нейтронів» 8 грудня 2014 року взяла Заступника Державного секретаря США з питань міжнародної безпеки та контролю над озброєннями.

У період з 14 до 16 червня 2015 року у м. Вашингтон відбулась щорічна виставка та конференція Техконект. Її учасники – науковці та винахідники з багатьох країн світу - мали можливість представити свої розробки та інноваційні рішення та запропонувати їх для застосування провідними світовими компаніями. Цього року за сприяння Фонду Україна-США та Українській компанії з питань дослідження та розвитку вперше у виставці взяла участь Україна, яка представила низку проектів у сфері захисту навколишнього природного середовища, електрозварювання, очистки води, кібербезпеки тощо, що надало  можливість ознайомити гостей заходу зі справжнім науковим потенціалом України, обговорити можливості налагодження безпосередньої взаємодії з вітчизняними науковими установами.

Зважаючи на актуальність питання забезпечення кібернетичної безпеки держави в умовах зовнішньої агресії, ПУ в США веде постійні консультації з державними органами, неурядовими організаціями та експертним середовищем щодо найбільш ефективних шляхів кооперації у цій сфері.

Важливим заходом стратегічного партнерства стало проведення першого засідання Діалогу Україна-США у сфері кібербезпеки, яке відбулося у Києві 29 вересня 2017 року. Делегацію США очолив Спеціальний помічник президента та старший директор Ради з питань національної безпеки з міжнародної політики з кібербезпеки Джошуа Штейнман, заступник помічника державного секретаря з питань кібер і міжнародної комунікації та інформаційної політики Роберт Страйєр, заступник координатора з проблем кібербезпеки Державного департаменту Мішель Маркофф. У складі делегації США також були представники державних департаментів, казначейства, оборони, юстиції, енергетики та національної безпеки, а також Федерального бюро розслідувань. Українську делегацію очолив Перший заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко, до складу увійшли Національного банку України, Міністерства оборони, Ради національної безпеки і оборони, Державної Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Міністерства закордонних справ.

Сторони підтвердили свою прихильність ідеї відкритого, сумісного, надійного та безпечного Інтернету, а також висловили спільну стурбованість тим, що найбільш серйозні шкідливі дії в галузі кібернетичної діяльності можуть призвести до підриву миру, процвітання та стабільності міжнародного співтовариства.

Сполучені Штати нададуть понад 5 мільйонів доларів в рамках нової кібер-допомоги, щоб зміцнити здатність України запобігати, пом'якшувати та реагувати на кібератаки. Діалог посилив загальнодержавну двосторонню співпрацю з питань кібербезпеки та кібер-політики.

Президент України Петро Порошенко 28.10.2017 підписав Закон про ратифікацію Угоди (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про продовження Угоди між урядами двох держав щодо співпраці у галузі науки і техніки.

Цим документом відновлено Угоду між Урядами України та Сполучених Штатів про співробітництво в галузі науки і техніки від 4 грудня 2006 року, яка буде діяти на період до травня 2019 року.

Співпраця між Україною та США у галузі охорони здоров'я

Договірно-правовою базою українсько-американської співпраці у галузі охорони здоров'я є Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про надання технічної допомоги у галузі охорони здоров'я України, укладений в 2003 році відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 7 травня 1992 року.

Співробітництво здійснюється відповідно до основних напрямів, викладених в Меморандумі, шляхом впровадження програм і проектів технічної допомоги, що фінансуються Агентством США з міжнародного розвитку. 

Основними напрямами такої співпраці є: 

- партнерство медичних закладів України та США з питань первинної медико-санітарної допомоги, медичної освіти, боротьби з ВІЛ/СНІД;

 - репродуктивне здоров'я;

 - дитячі захворювання, викликані наслідками аварії на Чорнобильській АЕС;

 - попередження вроджених вад;

 - профілактика та боротьба з ВІЛ/СНІД та туберкульозом.

Співробітництво у сфері боротьби з ВІЛ/СНІД здійснюється відповідно до Стратегії Агентства міжнародного розвитку США з протидії ВІЛ/СНІД в Україні. В рамках зазначеної стратегії реалізуються проекти, спрямовані на активізацію обміну інформацією з проблематики ВІЛ/СНІД та відповідних послуг; подолання дискримінації по відношенню до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД.

На кошти Уряду США низкою міжнародних організацій в Україні здійснюються наступні проекти:

- Попередження передачі ВІЛ та догляд за людьми, хворими на ВІЛ/СНІД - через програму Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД "Розширення масштабів роботи з подолання ВІЛ/СНІД на національному рівні через інформування та надання послуг";

- Попередження передачі ВІЛ/СНІД від матері до дитини - через програми Американського міжнародного альянсу з охорони здоров'я, Програму оптимальних технологій охорони здоров'я (PATH) та проект “Охорона здоров'я матері і дитини”;

-  Догляд сім`ї та громади за дітьми, враженими ВІЛ - через програму “Сім`ї для дітей”, яку виконує компанія "Holt Internatoinal Children`s Services, Inc." та програму “Запобігання відмовлень від дітей ВІЛ-позитивними матерями” компанії Лікарі Світу ("Doctors of the World");

- Удосконалення політики, стратегічного планування, менеджменту, моніторингу та оцінки - через проект Policy II, який виконує компанія “The Futures Group International”;

- Подолання стигми та дискримінації, яку виконує компанія “Міжнародна допомога та розвиток (IRD)”. 

У вересні 2004 року Міністерство охорони здоров’я України з метою активізації співробітництва щодо реалізації програм профілактики, догляду і лікування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД підписало Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та Ініціативою Фонду Клінтона.

На виконання положень Додатку до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Ініціативою Фонду Клінтона з питань ВІЛ/СНІД, підписаного у листопаді 2005 року, здійснюється співпраця між Фондом та МОЗ у таких сферах, як: закупівля антиретровірусних препаратів за рахунок державного бюджету за цінами Фонду Клінтона (які значно нижчі за ринкові); започаткування програми наставництва для українських лікарів з метою розширення доступу до лікування на рівні областей та підготовка посібника з питань лікування ВІЛ/СНІД; реалізація пілотних проектів для поширення програм замісної терапії у суспільстві.

МОЗ України спільно з фондом Клінтона та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією започатковано в Дніпропетровській області пілотний проект з надання комплексних послуг із замісної та антиретровірусної терапії. Цей пілотний проект спрямований на визначення оптимальних способів надання комплексної допомоги споживачам ін'єкційних наркотиків, як тим, що вже є носіями ВІЛ-інфекції, так і тим, що знаходяться під загрозою інфікування.

З метою подолання епідемії туберкульозу за сприяння Уряду США виконуються програми запобігання та контролю за захворюванням на туберкульоз шляхом впровадження короткострокового курсу протитуберкульозної терапії під безпосереднім наглядом ("DOTS"). Виконавцями зазначених програми є Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ, www.who.org), компанії «Програма оптимальних технологій з охорони здоров'я» (www.path.org) і "The Futures Group International" (www.tfgi.com).

Окремим напрямом подальшої співпраці є також діяльність у сфері протидії розробки біологічної зброї. 29 серпня 2005 року відбулося підписання Угоди між Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством оборони США стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані для розробки біологічної зброї. Зазначена Угода укладена відповідно до статті ІІ Рамкової Угоди між США та Україною щодо ліквідації стратегічних ядерних озброєнь та запобігання розповсюдженню зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року.

Співробітництво в рамках цього документа  спрямовано на покращення матеріально-технічного забезпечення, біозахисту та біобезпеки об'єктів, на яких зберігаються особливо небезпечні патогени; проведення спільних біологічних досліджень в профілактичних, захисних та мирних цілях; здійснення моніторингу за інфекційною захворюваністю та її спалахами в Україні. Наразі розпочинаються заходи з постачання американською стороною відповідного сучасного обладнання до Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України.

18-21 вересня 2012 року у Вашингтоні на запрошення американської сторони перебувала делегація України на чолі з Віце-прем'єр-міністром України - Міністром охорони здоров'я України Р.Богатирьовою.  У рамках візиту відбулися зустрічі Віце-Прем'єр-Міністра України - Міністра охорони здоров'я України Р.Богатирьової з Міністром з питань охорони здоров'я і соціальних служб США К.Сібеліус, Співголовою сенатського комітету в закордонних справах, сенатором Р.Лугаром, Глобальним координатором США з питань боротьби зі СНІД послом Е.Гусбі. Делегація провела зустрічі з очільниками Державного департаменту, Міністерства оборони США, Адміністраціі з питань безпеки продуктів харчування та лікарських засобів, Управління Головного лікаря Сполучених Штатів. Особливу увагу на переговорах було приділено аспектам подальшого розвитку взаємовигідного співробітництва між Україною і США у галузі охорони здоров'я, подолання захворюваності на ВІЛ/ СНІД та туберкульоз, проведення системних реформ медичної галузі України.

У період з 13 по 18 червня 2017 року відбувся візит до США в.о. Міністра охорони здоров'я України Уляни Надії Супрун. Головною метою візиту була участь у XXXVII з'їзді Українського лікарського товариства Північної Америки, Українських днях Українського Конгресового Комітету Америки та V щорічному засіданні Робочої групи США – Україна.

У ході візиту в.о. Міністра охорони також провела окрему зустріч з Міністром охорони здоров'я та соціальних служб США, низку двосторонніх зустрічей з представниками державних органів США (Державний Департамент, USAID, ФБР), а також міжнародних та неурядових організацій (Міжнародний Валютний Фонд, Світовий Банк, Інституту Heritage Foundation), де здебільшого обговорювалися проблемні питання реформування системи охорони здоров'я України та боротьби з корупцією у медичній сфері.

Співробітництво між Україною та США у галузі дослідження космічного простору

Правовою основою українсько-американської співпраці на напрямі космічних досліджень є міжурядова Угода про співробітництво у сфері мирного дослідження космічного простору, яка була підписана 31 березня 2008 року.

Прикладом плідної взаємодії двох держав у цій галузі можливо вважати  реалізацію проекту „Antares”, в рамках якого ДП “КБ “Південне” ім. М.К.Янгеля з компанією "Orbital Sciences Corporation” здійснили розробку нового космічного ракетного комплексу „Antares” на базі ракети-носія  „Маяк”. Проектом передбачається залучення до його виконання таких українських підприємств, як ДП „ВО „Південний машинобудівний завод ім. О.М.Макарова”, НВП „Хартрон-Аркос”, а також американських компаній, насамперед „Aerojet”.

Протягом 2013 – 2014 років було виконано чотири успішних пуски зазначених ракет. Однак в жовтні 2014 року, в ході п’ятого пуску ракети-носія «Antares» з вантажним модулем Cygnus («Либідь») сталася аварія.

Відновлення пусків в рамках проекту планується у 2016 році.

Перспективним напрямком українсько-американського співробітництва може бути модернізація української ракети-носія «Циклон-4» та її використання для здійснення пусків з космодромів та пускових баз США.

З метою активізації двостороннього співробітництва у сфері космічних досліджень в поточний час опрацьовується питання щодо організації візиту в Україну представницької делегації НАСА.

Наука і технології України

Протягом останніх років українські вченні досягли значних успіхів в галузі нанотехнологій. Дані технології дозволяють створювати об'єкти, які здатні забезпечувати впровадження революційних змін у виробничі процеси, змінювати властивості матеріалів та підвищувати продуктивність пристроїв і обладнання з молекулярною точністю. Перспективними розробками українських учених з використанням нанотехнологій є: напівпровідникові сцинтилятори нового типу для високошвидкісної рентгено-інтроскопії, томографи, дозиметри з високою потужністю дози.

Дослідники в галузі хімічних наук, розробили методи отримання нанокомпозитів на основі електропровідних полімерів. Що дало можливість впровадити технологію нанесення полімерних антикорозійних покриттів електрохімічним способом. Загалом, композитні матеріали все більше стають одними з пріоритетних у виробництві. Застосування таких технологій сприятиме зменшенню залежності України від імпорту стратегічно важливих металів.

Україна має великий потенціал щодо розвитку органічних люмінесцентних матеріалів з новими властивостями із використанням доступної вітчизняної сировини. Програма виготовлення базальтових волокон, тканин та композитів на їх основі, є також не менш актуальною. Застосування цих матеріалів дозволить організувати великомасштабне виробництво базальтових волокон великої довжини і виробів з них. Ці матеріали і технології дозволять Україні позбутися дефіциту деревини, металу та скловолокна, а також повністю видалити з технології виготовлення канцерогенний азбест.

Виробництво високоякісних, жаростійких та високоміцних матеріалів є важливою передумовою для виробництва нової конкурентоздатної продукції, яка буде запропонована для масовий реалізації як на внутрішньому так і на закордонних ринках.

Дослідженнями та розробками нових матеріалів і технологій в Україні займається низка спеціалізованих дослідницьких інститутів, а також підрозділів вищих учбових закладів України, а саме:

Інститут надтвердих матеріалів Національної академії наук України (www.ism.kiev.ua)

Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут» (www.kpi.ua )

Національний університет «Львівська політехніка» (www.lp.edu.ua  )

Запорізький національний технічний університет (www.zstu.edu.ua)

Національний технічний університет «Харківський полiтехнiчний інститут» (www.kpi.kharkov.ua)

З 1997 року в Україні виходить спеціалізований журнал «Нові матеріали і технології в металургії та машинобудуванні» (Innovative materials and technologies in metallurgy and mechanical engineering). Журнал виходить українською та англійською мовами двічі на рік, інформація про передплату та контактні дані редакції можна отримати за даним посиланням: http://bit.ly/1IYEUpD