Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 17:47

Міжрегіональне співробітництво між Україною та США

Українсько-американське міжрегіональне співробітництво

Партнерські зв’язки між містами є важливим елементом співробітництва між країнами, що сприяє активному спілкуванню та розвитку контактів між людьми поза офіційними міжурядовими контактами. Особливо ефективними партнерські відносини є тоді, коли вони є результатом розвитку конкретних громадянських ініціатив.

Протягом останнього часу українські міста та регіони, які з огляду на згортання попередніх програм співпраці частково або повністю втратили двосторонні зв’язки з американськими партнерами, поступово відновлюють партнерські та побратимські відносини з відповідними адміністративно-територіальними одиницями США. Особлива зацікавленість спостерігається у розбудові відносин на напрямі культурного та освітнього діалогу, а також бізнес-контактів та підприємницької діяльності.

На сьогодні договірно-правова регіонального співробітництва база налічує більше 25 угод про розвиток побратимських відносин, а головним завданням у сфері розвитку регіональної співпраці є забезпечення її подальшої інтенсивності та наповнення практичним змістом. Найбільш ефективними є побратимські зв’язки між Києвом та Чикаго, Долиною та Прері-Вілидж, Івано-Франківськом та Арлінгтоном, Чернівцями та Солт-Лейк-Сіті, Вінницею та Бірмінгемом, Харковом та Цинциннаті.

Активну роль у розвитку регіонального співробітництва між Україною та США відіграють державні структури (зокрема, Міністерство закордонних справ України та Державний департамент США), а також недержавні некомерційні організації, неурядові структури, громадські фонди та асоціації, численні команди волонтерів. Серед неприбуткових українських та американських партнерів – Національна Рада з питань міжнародних обмінів (National Council for International Visitors/NCIV) та низка підпорядкованих їй регіональних підрозділів у різних штатах США, Фундація США-Україна (US-Ukraine Foundation), Агентство США з міжнародного розвитку (United States Agency for International Development/USAID), міжнародна неприбуткова організація «Американські Ради за міжнародну освіту» (American Councils for International Education – ACTR/ACCELS), Центр «Відкритий світ» при бібліотеці Конгресу США, Організація міст-побратимів США (U.S. Sister Cities International) та Асоціація міст України та громад. Встановлення співробітництва між адміністративно-територіальними одиницями України та США має гарний потенціал розвитку також завдяки активній позиції української діаспори у США, яка прагне до розвитку відносин з історичною батьківщиною, у тому числі і на регіональному рівні. Двостороннє міжрегіональне співробітництво здійснюється в рамках програм, які охоплюють питання політики, економіки, освіти, місцевого самоврядування і суспільства, а також спрямовані на розвиток взаємовигідних контактів у культурно-гуманітарній сфері та галузі охорони здоров’я.

Започаткування партнерства на рівні міст вважається в Сполучених Штатах найбільш ефективним. Що стосується міжнародного виміру співробітництва з регіонами, то практика налагодження партнерства між округами США, яких налічується більше трьох тисяч, та їх адміністративно-територіальними відповідниками в інших країнах (райони або області) нерозповсюджена. Більшість штатів США надають перевагу налагодженню співпраці напряму з використанням механізмів, розроблених законодавчими органами штатів (Каліфорнія, Південна Кароліна), департаментами губернатора штату (Аляска, Айдахо, Вашингтон, Гавайї, Делавер, Флорида), департаментами торгівлі та інвестицій (Вісконсін, Массачусетс, Міннесота, Монтана, Огайо) або спеціально створеними з цією метою неурядовими організаціями (Айова, Вермонт, Оклахома, Орегон).

Започаткуванню нових та поглибленню існуючих партнерських зв’язків між адміністративно-територіальними одиницями України та США, розширенню взаємовигідної двосторонньої співпраці між представниками впливових бізнесових та підприємницьких структур сприяють робочі поїздки Посла України у США до регіонів США, а також заходи, проведені Генеральними консульствами України.  

Побратимські та партнерські зв'язки між містами України та США

Найбільш дієвим механізмом налагодження та розвитку побратимства з американськими містами є процедура, запроваджена американською громадською організацією «Сістер Сітіз Інтернешнл» (англ. «Sister Cities International»), що координує процес встановлення і зміцнення партнерських відносин між містами, округами і штатами США та містами, районами і регіонами інших країн (детальніше з механізмом встановлення побратимських зв’язків із залученням організації «Сістер Сітіз Інтернешнл» можна ознайомитися за посиланням www.sister-cities.org).

Наразі побратимські зв’язки з американськими містами офіційно підтримують понад 20 українських міст.

 1. Богодухів (Харківська область) –    Боєртаун (штат Пенсільванія);
 2. Бровари (Київська область) – Рокфорд (штат Іллінойс);
 3. Вінниця – Бірмінгем (штат Алабама);
 4. Горлівка (Донецька область) – два міста: Пенсакола (штат Флорида), Баффало (штат Нью-Йорк);
 5. Долина (Івано-Франківська область) – Прері-Вілідж (штат Канзас);
 6. Донецьк – Піттсбург (штат Пеннсильванія);
 7. Дрогобич (Львівська область) – два міста: Мускатін (штат Айова), Баффало (штат Нью-Йорк);
 8. Івано-Франківськ – Арлінгтон (штат Вірджинія);
 9. Калуш (Івано-Франківська область) – Гранд-Прері (штат Техас)
 10. Канів (Черкаська область) – Сонома (штат Каліфорнія);
 11. Київ – Чикаго (штат Іллінойс);
 12. Краснодон – Бірмінгем (штат Алабама);
 13. Львів – два міста: Корнінг (штат Нью-Йорк) та Парма (штат Огайо);
 14. Одеса – Балтимор (штат Меріленд);
 15. Полтава – Айрондеквойт (штат Нью-Йорк);
 16. Сміла (Черкаська область) – Ньютон (штат Айова);
 17. Тисмениця (Івано-Франківська область) – Бандера (штат Техас);
 18. Ужгород – Корваліс (штат Орегон);
 19. Харків – Цинциннаті (штат Огайо);
 20. Хмельницький – Модесто (штат Каліфорнія);
 21. Чернівці – Солт-Лейк-Сіті (столиця штату Юта);
 22. Чигирин (Черкаська область) – Себастопол (штат Каліфорнія).

*Співробітництво між містами Алушта (АРК) та Санта-Крус (штат Каліфорнія) призупинено у зв’язку з окупацією Криму РФ;

Крім того, ще низка українських міст, свого часу, співпрацювали з американськими містами відповідно до меморандумів та угод про дружбу та співробітництво, а також у рамках окремих проектів у різних сферах, проте це побратимство поки не засвідчене організацією «Сістер Сітіз Інтернешнл»:

 1. Артемівськ (Донецька обл.) – Омаха (штат Небраска);
 2. Бердянськ (Запорізька обл.) – Лоуелл (штат Масачусетс);
 3. Бережани (Тернопільська обл.) – Везерсфілд (штат Коннектикут);
 4. Калуш (Івано-Франківська обл.) – Літл-Рок (штат Арканзас);
 5. Кам’янець-Подільський (Хмельницька обл.) – Атенс (штат Джорджія);
 6. Комсомольськ (Полтавська обл.) – Ітака (штат Нью-Йорк);
 7. Конотоп (Сумська область) – два міста: Гелена (центр округу Льюіс і Кларк, столиця штату Монтана) та Скокі (штат Іллінойс);
 8. Корсунь-Шевченківський (Черкаська обл.) – Маршалтаун (штат Айова);
 9. Кременчук (Полтавська обл.) – Провіденс (штат Род-Айленд);
 10. Миргород (Полтавська обл.) – Рандольф (штат Вермонт);
 11. Рубіжне (Луганська обл.) – Луїзвіль (штат Кентукі);
 12. Світловодськ (Кіровоградська обл.) – Спрингфілд (штат Іллінойс);
 13. 13.    Сімферополь (АРК) – Сейлем (штат Орегон);
 14. Славутич (Київська обл.) – Річленд (штат Вашингтон);
 15. Тернопіль – Йонкерс (штат Нью-Йорк);
 16. Умань (Черкаська обл.) – Девіс (штат Каліфорнія);
 17. Херсон – Кент (штат Вашингтон);
 18. Черкаси – два міста: Де-Мойн (центр округу Полк, столиця штату Айова) та Санта Роза (центр округу Сонома, штат Каліфорнія).
 19. Шпола (Черкаська обл.) – Оскалуса (штат Айова);
 20. 20.    Ялта (АРК) – Санта-Барбара (штат Каліфорнія).

На даний момент жоден з українських районів не має офіційно визнаного партнера на рівні округів США. Єдиним регіоном України, який встановив партнерські зв’язки зі штатом США, є Черкаська область, керівництво якої у 1996 році підписало партнерську угоду з офісом губернатора штату Айова (за сприяння неурядової організації «Айова Сістер Стейтс»). Саме місто Черкаси також має підписану угоду про партнерство з столицею штату Айова – містом Де-Мойн. На додаток до цього, у червні 2012 року в рамках візиту делегації Черкащини до США було підписано меморандум про співпрацю між Черкаською областю та штатом Нью-Йорк.