Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 18:10

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та США

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та США базується на чотирьох профільних угодах, зокрема Угоді між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 р., Угоді між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про охорону і збереження культурної спадщини від 12.03.1994 р., Меморандумі про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо основних напрямів та цілей програми допомоги з боку Агентства США з міжнародного розвитку, Міжвідомчому Договорі від 29.03.2005 р. про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Меморіальним музеєм Голокосту Сполучених Штатів Америки.

Існуюча договірно-правова база дозволяє розвивати і поглиблювати усі напрямки двосторонньої гуманітарної співпраці, зокрема забезпечити широке представлення американській громадськості традицій, історії та культурно-мистецьких надбань України.

Різні напрямки українського мистецтва яскраво представлені на теренах США. Це і митецькі виставки, і концерти академічної музики та класичного співу, а також фольклорної музики, гастролі естрадних виконавців та кінопокази.

Протягом останніх декількох років такі українські зірки як переможниця «Євробачення-2004» Р.Лижичко, гурти «Океан Ельзи» та «DakhaBrakha», популярні естрадні виконавиці А.Приходько й Б.Блессінг, фольклорний дует «Гердан» (С.Горохівська і А.Підківка), оперні співаки Ю.Міненко та С.Соловій, піаністи П.Гінтов, В.Самошко й О.Скідан, скрипачі О.Каськів та О.Семененко, Національний симфонічний оркестр Одеської Філармонії і Київський Симфонічний оркестр, а також Національний академічний ансамбль народного танцю ім. П.Вірського вишукано демонстрували свою майстерність на концертних майданчиках Америки. Лише за останні декілька місяців у США із успіхом пройшли кінопокази таких стрічок, як «Поводир», «Хайтарма», «Плем’я» та «Російський дятел». Свою подорож країною продовжує «мандрівна» художня виставка «Революція Гідності: образи українського Майдану 2013-2014», яка вже побувала у столиці США, а з 24 серпня експонується у Школі права Арканзаського університету.

Традиційно великий інтерес американської публіки викликає щорічний «День відкритих дверей Посольства» (як правило, проходить на початку травня), протягом якого відвідувачі мають змогу поспілкуватися із співробітниками дипустанови, дізнатися більше про нашу країну, у т.ч. про останні події в її політичному та економічному житті, ознайомитися з культурними традиціями України, навчитися писати писанку, відвідати страви української кухні.

З неменшим інтересом американська громадськість відвідує й традиційні культурно-мистецькі вечори в Посольстві. Особливою популярністю користуються концерти класичної та народної музики, організовані спільно з Культурним фондом Вашингтонської групи, організаціями «International Club of DC», «Embassy Series» та «Things to do in DC».

Окремі культурні заходи проводяться у м.Вашингтон у співпраці із Конгресом США та провідними політологічними центрами, зокрема Інститутом Кеннана Центру ім.В.Вільсона, Фондом ім.Карнегі за міжнародний мир та Національним демократичним інститутом.

Великою і активною є українська громада США. Численні культурні та громадські заходи, гуманітарна допомога, лобіювання інтересів нашої країни в Америці – це далеко не повний перелік сфер і напрямків, у яких відіграють важливу роль і є активними гравцями організації української громади, зокрема: Український Конгресовий Комітет Америки, Українська Федерація Америки, Фундація «США-Україна», Українсько-американська координаційна рада, Вашингтонська група, Союз українок Америки, українські товариства юристів, інженерів та лікарів Америки, молодіжні організації СУМ та ПЛАСТ, організації «Нова українська хвиля», «Разом», «United Help Ukraine», «US Ukrainian Activists» та багато інших.

У багатьох містах США успішно працюють школи українознавства, яких в Америці налічується близько сорока. Функціонування цих шкіл базується на великому ентузіазмі громади і щирому бажанні зберегти і передати прийдешнім поколінням свою мову, культуру і традиції.

Окремим напрямком розвитку гуманітарного співробітництва є наукові обміни між Україною та США, що тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку і реалізуються через низку американських організацій, зокрема таких, як Рада з міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Американські ради з міжнародної освіти, програм «Фулбрайт» та «Відкритий світ».

Важливою складовою роботи у культурно-гуманітарній сфері є тематика Голодомору 1932-33 рр. в Україні. Сьогодні Посольство у тісній співпраці з Крайовим комітетом США з визнання Голодомору геноцидом активно працює над проектом встановлення у центрі м.Вашингтон пам’ятника жертвам Голодомору, який має бути урочисто відкрито восени цього року.