Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 09:08

Саміт ЄС – Україна Хельсінкі, 27 жовтня 2006 року

СПІЛЬНА ЗАЯВА ДЛЯ ПРЕСИ

27 жовтня 2006 року відбувся 10-й Самміт Україна – ЄС. Європейський Союз був представлений Прем’єр-міністром Фінляндії Матті ВАНХАНЕНОМ, який нині є Головою Європейської Ради, та Президентом Європейської Комісії Жузе Мануелем БАРРОЗУ. Прем’єр-міністра Ванханена супроводжували Міністр закордонних справ Фінляндії Ерккі ТУОМІОЯ та Міністр з європейських справ і з питань зовнішньої торгівлі та розвитку Паула ЛЕХТОМЯКІ. Президента Європейської Комісії супроводжувала Комісар ЄС з питань зовнішніх зносин і Європейської політики сусідства д-р Беніта ФЕРРЕРО-ВАЛЬДНЕР. Українську делегацію очолював Президент України Віктор ЮЩЕНКО у супроводі Міністра закордонних справ України Бориса ТАРАСЮКА.

Нинішній Самміт – це перша зустріч такого рівня після парламентських виборів, що відбулися в Україні у березні та формування нового Уряду України у серпні цього року. Вибори показали, що консолідація демократії та свобода слова стали ключовими досягненнями за останні два роки, і сьогодні необхідно зберегти ці досягнення. Три головні питання, які стояли на порядку денному Самміту, були події в Україні та ЄС, українсько-європейські відносини та міжнародні питання.

Європейський Союз і Україна погодилися щодо вирішальної важливості політичних і економічних реформ в Україні, а також щодо необхідності завершення процесу вступу України до СОТ, що створить можливості для посилення торгово-економічних відносин України з ЄС. Сторони також порозумілися щодо спільного комплексного та амбітного підходу до нової розширеної угоди між Україною та ЄС, значним елементом якої стане поглиблена зона вільної торгівлі. Україна і ЄС сподіваються розпочати офіційні переговори щодо цієї угоди на початку 2007 року. Сторони також привітали прогрес, досягнутий у реформуванні усіх сфер, на які поширюється План дій Україна-ЄС, і погодилися щодо потреби продовжити його виконання.

Учасники Самміту схвально відзначили посилення співпраці у сфері зовнішньої політики та політики безпеки, зокрема у відношенні питань регіональної стабільності та управління кризовими ситуаціями. Також позитивно було сприйнято приєднання України до позицій ЄС щодо регіональних і міжнародних питань. Лідери України та ЄС підтвердили їхній подальший намір щодо конструктивної співпраці для досягнення стабільного, комплексного та справедливого вирішення придністровського конфлікту. Віталися також ініціативи Президента Ющенка, які дали додатковий поштовх процесу врегулювання. Сторони відзначили ефективну роботу Місії ЄС з надання допомоги на українсько-молдовському кордоні як прикладу взаємовигідної та успішної співпраці між Україною та ЄС. Було також наголошено на важливості продовження дотримання Спільної заяви України та Молдови щодо митного режиму. Крім цього, лідери обговорили ситуацію у Білорусі та українсько-російські відносини, а також підтримали посилення співпраці між Україною та ЄС у сфері безпеки і оборони. Було відзначено, що значні потреби України у відношенні утилізації застарілої зброї та боєприпасів потребують комплексного і послідовного підходу. Дії ЄС у цій сфері спрямовані на те, щоб допомогти Україні посилити її утилізаційні можливості.

Під час Самміту також було відзначено прогрес, досягнутий у виконанні Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва у галузі енергетики. Нині у співпраці з ЄС проводиться значна робота для посилення безпеки енергетичних поставок в Україну та транзиту газу на ринок ЄС. Йшлося також про співпрацю, спрямовану на визначення можливостей реформування української газотранспортної системи, прийняття Україною законодавства ЄС щодо нафтових запасів, галузі електроенергії та газу, продовження нафтопроводу «Одеса-Броди», завершення Боярського центру метрології нафти та газу, забезпечення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії.

Сьогодні планується продовжити спільні зусилля для виконання проектів розвитку енергетичної інфраструктури у співпраці з Європейським інвестиційним банком і Європейським банком реконструкції та розвитку для покращення прозорості транскордонних енергетичних потоків, підвищення ефективності газової інфраструктури, обліку внутрішнього споживання енергії та взаємопід’єднання електроенергетичних мереж.

ЄС привітав намір України приєднатися до Договору енергетичного співтовариства після виконання необхідних умов.

Сторони схвально відзначили нещодавнє укладення «горизонтальної» угоди про послуги авіаперевезення між Європейським Співтовариством і Україною, що забезпечує правову основу для повітряних операцій між Україною та ЄС. Вони наголосили на важливості посилення відносин між обома Сторонами у сфері авіації та привітали зусилля України, спрямовані на подальшу інтеграцію у європейські авіаційні структури. У цьому контексті вони підкреслили важливість повноправного членства України у Спільних авіаційних органах.

Сторони ще раз наголосили на важливості співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки і привітали прогрес, досягнутий у перегляді Плану дій Україна-ЄС у сфері свободи, безпеки та юстиції.

Також учасники Самміту привітали успішне завершення переговорів щодо угод між Україною і ЄС про спрощення візового режиму та реадмісії та парафували обидва документи.

На додаток, під час Самміту було відзначено нещодавнє підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо структурного діалогу з сільськогосподарських питань.