Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 08:12

Саміт Україна - ЄС Брюссель, 22 листопада 2010 року

Чотирнадцятий Саміт ЄС – Україна Спільна заява для преси

1. Чотирнадцятий Саміт ЄС - Україна відбувся в Брюсселі 22 листопада 2010 року. Європейський Союз був представлений паном Германом Ван Ромпеєм, Президентом Європейської Ради, та паном Жозе Мануелем Баррозу, Президентом Європейської Комісії. Україна була представлена Президентом Віктором Януковичем.

2. Лідери підтвердили, що відносини Україна - ЄС засновані на спільних цінностях та спільній історії, а також, що ЄС визнав європейські прагнення України та привітав її європейський вибір. Вони відзначили, що глибина відносин Україна - ЄС буде визначатися впровадженням реформ та подальшим зміцненням спільних цінностей.

3. Сторони обговорили питання поваги прав людини, основних свобод, демократичних цінностей та верховенства права, яке засноване на незалежному та неупередженому судочинстві. Вони наголосили, зокрема, на важливості вільних ЗМІ. За результатами останніх місцевих виборів лідери підтвердили потребу в подальшому зміцненні демократичного розвитку в Україні, зокрема виборчих рамок.

4. Лідери взяли до уваги останні конституційні процеси в Україні. Сторона ЄС закликала українську владу здійснити конституційну реформу широким та всеохоплюючим способом у тісній співпраці з Венеціанською комісією Ради Європи.

5. Лідери висловили задоволення прогресом, досягнутим у відносинах Україна - ЄС. У зв’язку з цим вони наголосили на важливості Угоди про асоціацію Україна - ЄС, щодо якої наразі ведуться переговори. Вони підтвердили спільне зобов’язання щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС з метою забезпечення поступової інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС. Вони також висловили сподівання на якомога швидше завершення переговорів при збереженні якості та життєздатності Угоди про асоціацію.

6. Лідери привітали важливі реформи, здійснені Україною, особливо в економічній сфері з метою забезпечення швидкого відновлення зростання та конкурентоспроможності. Вони також привітали укладення угоди з Міжнародним валютним фондом щодо кредиту «стенд-бай» для України, яка заснована на програмі макроекономічної стабільності. Зі свого боку, українська сторона привітала готовність ЄС забезпечити додаткову підтримку через пакет макрофінансової допомоги у сумі 610 млн. євро. Обидві сторони висловили готовність якнайшвидше завершити переговори щодо відповідного Меморандуму про взаєморозуміння. Лідери також наголосили на важливості подальших зусиль у боротьбі з корупцією та покращенні бізнесового та інвестиційного клімату. Вони відзначили ключову роль, яку відіграє в цьому контексті закон про здійснення державних закупівель, прийнятий раніше цього року. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну в просуванні порядку денного реформ.

7. Лідери тепло привітали План дій щодо візової лібералізації для України. План дій визначає всі технічні умови, які має виконати Україна для забезпечення прогресу в напрямку запровадження безвізового режиму як довгострокової перспективи для короткотермінових поїздок громадян України. Його реалізація розпочнеться одразу і підлягатиме систематичному моніторингу обома сторонами.

8. ЄС привітав підписання Україною Протоколу про приєднання до Договору про Енергетичне Співтовариство після схвалення закону про принципи функціонування ринку природного газу та висловив сподівання на її швидке приєднання до цієї організації. Лідери висловили впевненість, що реформи, які вимагаються Договором про Енергетичне співтовариство, істотно посилять прозорість, конкурентноздатність та стійкість сектору. ЄС продовжить підтримувати Україну у підвищенні енергоефективності та використанні відновлювальних джерел енергії, впровадженні необхідних реформ для модернізації енергетичного сектору у відповідності до зобов’язань згідно з Договором про Енергетичне Співтовариство, а також умов, передбачених у Спільній заяві за результатами міжнародної конференції Україна - ЄС з питань модернізації газотранзитної системи України, яка відбулася в березні 2009 року.

9. Лідери привітали ініціативу Президента України щодо проведення міжнародної конференції з нагоди 25-ої річниці Чорнобильської катастрофи в Києві навесні 2011 року з метою мобілізації підтримки для завершення проектів на ЧАЕС.

10. Лідери також привітали підписання під час Саміту Протоколу, який дозволяє Україні брати участь в програмах ЄС, що буде підтримувати регуляторну та адміністративну реформу, просуваючи секторальну інтеграцію через конвергенцію українських політик до норм, стандартів та кращих практик ЄС. Протокол відкриває шлях до участі в програмах ЄС у таких сферах, як бізнес та підприємництво, енергетика та інформація, комунікація та технологія.

11. Лідери обговорили підтримку, яка продовжує надаватись Україні з боку ЄС, зокрема через Східне партнерство, і привітали активне залучення України до цієї ініціативи. Вони висловили сподівання, зокрема, щодо започаткування підтримки через інструмент Всеохоплюючої інституційної розбудови для підтримки України у впровадженні реформи державного управління та особливо у сферах контролю за державною допомогою, санітарного та фітосанітарного контролю, міграції та координації законодавчої програми в Україні. Вони також обговорили підготовку до майбутнього Саміту Східного партнерства, який відбудеться у травні в Будапешті.

12. Лідери обговорили міжнародні та регіональні питання, які становлять спільний інтерес, зокрема, відносини з Білоруссю, Росією, а також Придністровське врегулювання у Республіці Молдова. У якості партнерів у форматі Придністровського врегулювання 5+2 вони домовилися продовжити свою тісну співпрацю, підкреслюючи, що безумовне відновлення переговорів у форматі 5+2 залишається спільною метою. Лідери очікують на прогрес з цього питання з нагоди Саміту ОБСЄ у м. Астана 1-2 грудня 2010 року. Лідери домовилися посилити співпрацю у боротьбі проти актів піратства та збройного пограбування біля узбережжя Сомалі. У цьому контексті ЄС привітав участь України в операції ЄС «Аталанта» та висловив сподівання на її подальший внесок.

Четвертий спільний звіт про прогрес у переговорах стосовно Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

П’ятий спільний звіт Україна-ЄС Виконання Меморандуму між Україною та Європейським Союзом про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі протягом 2010 року