Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 09:19

19-й саміт Україна-Європейський Союз

12-13 липня 2017 р. в Києві відбувся 19-й саміт Україна-Європейський Союз.

19-й саміт Україна-ЄС став історичним самітом у відносинах між Україною та ЄС, самітом - асоціації та безвізу, яким було завершено перший етап європейської інтеграції України.

Порядок денний саміту включав обговорення комплексу питань, пов’язаних з розвитком ситуації на сході України, включаючи стан імплементації Мінських домовленостей і наслідки окупації АР Крим і м.Севастополь. Крім того, розглянуто стан виконання Угоди про асоціацію і реалізацію внутрішніх реформ в Україні, а також надання з боку ЄС відповідної підтримки. Окрему увагу було приділено завершенню процесу ратифікації Угоди про асоціацію, запровадженню безвізового режиму для громадян України, співробітництву у сфері енергетики, імплементації поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВ ЗВТ).

 

Ключові підсумки саміту:

1. Надано позитивну оцінку:

  • першому місяцю функціонування безвізового режиму ЄС для громадян України (близько 100 тис. українських громадян); 
  • першому року функціонування ПВ ЗВТ Україна-ЄС;
  • відзначено 42% зростання з 1 січня 2016 року обсягів торгівлі між Україною та ЄС;
  • ухваленню рішення Ради ЄС та Європарламенту стосовно надання Україні додаткових автономних торговельних преференцій

2. Підтверджено завершення процедури ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та набуття нею чинності з 1 вересня 2017 р., що започаткує якісно новий етап політичної та економічної інтеграції України з ЄС.

3. Обговорено кроки для активізації виконання Угоди про асоціацію, зокрема започаткування дискусії щодо здійснення оцінки впливу імплементації ПВЗВТ у контексті подальшої економічної інтеграції.

4. Задекларовано наміри України розпочати підготовчу роботу щодо визначення параметрів приєднання у перспективі до Митного Союзу з ЄС, Шенгенської зони, Спільного цифрового ринку, що стане потужним стимулом для реалізації економічних та секторальних реформ, зростанню торгівлі та інвестицій.  

5. Домовлено про проведення наприкінці 2017 року – початку 2018 року у Брюсселі Міжнародної інвестиційної конференції по Україні.

6. Підтверджено незмінну підтримку ЄС у протидії агресії РФ проти України, єдність і солідарність у питанні відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, у т.ч. у Криму. 

7 Підтверджено позицію про збереження економічних та секторальних санкцій ЄС проти РФ до повного виконання Мінських домовленостей, практичним свідченням чого стало продовження санкції ЄС на наступні 6 місяців.   

8. Засуджено протиправні дії Росії, які підривають логіку Мінського процесу (запровадження російського рубля, експропріація українських підприємств, визнання Російською Федерацією т.зв. документів). Обговорено можливі спільні кроки реагування на такі дії.

9. Підтверджено відданість політиці невизнання спроби незаконної анексії АР Крим та м.Севастополь та готовності продовжувати діалог з Україною з метою переходу від політики невизнання до політики деокупації Криму. Підтверджено відданість санкційній політиці у зв’язку з тимчасовою окупацією Криму, підтвердженням чому стало чергове  продовження у червні обмежувальних заходів на наступні 12 місяців.

10. Підтверджено готовність ЄС відіграти провідну роль у відновленні Донбасу, зокрема шляхом впровадження окремої програми.

11. Засуджено системні порушення прав людини окупаційною владою у Криму та на Донбасі. Підтверджено необхідність запровадження міжнародних правозахисних механізмів на території Криму.

12. Висловлено спільний заклик звільнити усіх незаконно утримуваних українських громадян в Росії, на Кримському півострові та Донбасі. 

13. Досягнуто принципової домовленості про формування неформальної робочої групи Україна-ЄС зі стратегічної комунікації для підвищення ефективності реагування на дезінформаційні кампанії Росії проти України та країн Європейського Союзу.

14. Підтверджено готовність ЄС продовжувати надавати фінансову і технічну допомогу Україні на шляху системних внутрішніх перетворень. Обговорено перспективи ухвалення нового довгострокового Плану підтримки України. Українська сторона наголосила на можливості використання фондів Зовнішнього інвестиційного плану ЄС для підтримки малого та середнього бізнесу.

15. Обговорено перспективи створення умов для поступового зниження плати за роумінг для мобільних дзвінків і передачі даних між Україною та країнами ЄС у рамках потенційного формування єдиного європейського комунікаційного простору. 

16. Підтверджено солідарність з Україною у контексті забезпечення енергетичної безпеки та стратегічної ролі України як транзитної держави, зокрема задекларовано готовність ЄС виділити кошти на підтримку Фонду енергоефективності України.

17. Внесено пропозицію щодо проведення спільно з Європейською Комісією на початку 2018 р. міжнародного форуму щодо перспектив використання Газотранспортної системи України – «Потенційні можливості ГТС України для енергетичної безпеки Європи».

18. Скоординовано позиції сторін щодо недопущення реалізації російського проекту «Північний потік ІІ».

19. Задекларовано готовність ЄС до якнайшвидшого врегулювання питання щодо підписання Угоди про Спільний авіаційний простір між Україною та ЄС у форматі двосторонніх договорів з державами-членами ЄС.

20. Досягнуто домовленість про проведення 5-го Саміту Східного партнерства у Брюсселі 24 листопада 2017 р

Таким чином 19-ий саміт Україна-ЄС став важливим етапом у процесі європейської інтеграції України в умовах дії Угоди про асоціацію та засвідчив подальшу підтримку з боку ЄС зусиль України у протидії зовнішній агресії і процесі здійснення внутрішніх реформ. Саміт дозволив лідерам України та ЄС узгодити та скоординувати підходи щодо зміцнення політичної асоціації та економічної інтеграції Києва та Брюсселя, а також спільного реагування на стратегічні виклики в умовах динамічних змін глобального політичного ландшафту.