Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Київ 07:47

18-й Саміт Україна – Європейський Союз

24 листопада ц.р. у м.Брюсселі відбувся 18-й Саміт Україна – Європейський Союз.

18-й Саміт Україна – ЄС став першим самітом в умовах початку функціонування поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВ ЗВТ) з  1 січня 2016 р. та другим самітом в умовах імплементації політичної частини Угоди про асоціацію.

Порядок денний Саміту включав обговорення комплексу питань, пов’язаних з розвитком ситуації на сході України, включаючи стан імплементації Мінських домовленостей і наслідки окупації АР Крим і м.Севастополь. Крім того, розглянуто стан виконання Угоди про асоціацію і реалізацію внутрішніх реформ в Україні, а також надання з боку ЄС відповідної підтримки. Окрему увагу було приділено завершенню процесу ратифікації Угоди про асоціацію, перспективам запровадження безвізового режиму для громадян України, співробітництву у сфері енергетики, імплементації ПВ ЗВТ.

Керівництвом Євроінституцій надано чіткі сигнали на підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, відзначено зусилля нашої держави у протидії агресії з боку РФ, зокрема у контексті продовження санкційної політики ЄС, а також надано високу оцінку досягнутого прогресу у реалізації внутрішніх реформ і стабілізації фінансово-економічної ситуації в Україні.

Ключові підсумки Саміту:

1. Лідери України та ЄС відзначили європейські і демократичні прагнення українського народу. Підкреслено символізм проведення Саміту у третю річницю з початку Революції Гідності.

2. ЄС підтвердив свої зобов’язання рішуче підтримувати єдність, суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України, а також сприяти мирному врегулюванню ситуації на Донбасі, про що свідчить оголошене рішення ЄС про виділення додаткових 5 млн. євро на підтримку СММ ОБСЄ. Було наголошено, що економічні санкції ЄС проти РФ зберігатимуться до повного виконання Мінських домовленостей. З боку ЄС підкреслено готовність відігравати провідну роль у відновленні та реконструкції Донбасу після врегулювання ситуації в ОРДЛО.

3. Лідери інституцій ЄС підтвердили відданість політиці невизнання незаконної анексії Російською Федерацією АР Крим та м.Севастополь, а також засудили триваюче погіршення ситуації з правами людини в тимчасово окупованому Криму. Сторона ЄС підтвердила відданість дотриманню санкційної політики, у т.ч. через застосування обмежувальних заходів щодо РФ.

4. Керівництвом інституцій ЄС позитивно відзначено досягнутий Україною прогрес у впровадженні системних реформ, зокрема, що стосується боротьби з корупцією, реформи системи юстиції, енергетичної сфери, стабілізації фінансової і банківської системи. Було підтверджено готовність сторони ЄС продовжувати надавати подальшу фінансову і технічну допомогу Україні у процесі ключових реформ. Практичним втіленням цієї готовності стало підписання на полях Саміту Угоди про фінансування заходу «Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні» на суму 16 млн.євро.

5. Лідери інституцій ЄС підтвердили готовність докладати подальших активних зусиль з метою якнайшвидшого завершення процесу ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Сторони погодилися, що якнайшвидше повноцінне набрання чинності Угодою відповідає інтересам як України, так і Євросоюзу. Президент України висловив сподівання, що під час засідання Європейської Ради 15-16 грудня ц.р. буде досягнуто компромісного рішення, яке дозволить Нідерландам ратифікувати Угоду про асоціацію.

6. Керівництво інституцій ЄС підтвердило, що Україна виконала всі необхідні зобов’язання у рамках Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму  та висловило впевненість, що відповідні законодавчі процедури для схвалення рішення про запровадження безвізового режиму для громадян України будуть завершені ближчим часом. У цьому зв’язку було підкреслено, що рішення Комітету постійних представників від імені Ради ЄС 17 листопада ц.р. засвідчило підтримку всіх держав-членів ЄС процесу візової лібералізації з Україною. Наголошено, що питання міжінституційного погодження механізму призупинення безвізового режиму, яке має бути врегульовано до кінця року, відкриє шлях до завершення відповідних процедур і жодним чином не стосується України.

7. Лідери України та ЄС позитивно оцінили перші результати імплементації ПВЗВТ. ЄС став головним торговельним партнером України з обсягами торгівлі понад 41%, зростання двостороннього товарообігу протягом січня-жовтня ц.р. склало 5%. Керівники євроінституцій підтвердили готовність просувати розширення існуючих параметрів доступу українських товарів у межах ПВЗВТ, зокрема за рахунок додаткових автономних преференцій (АТП).

8. Сторона ЄС підтвердила, що схвалення закону про скасування заборони на експорт необробленої деревини відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та ЄС відкриє шлях для надання нашій державі наступного траншу в рамках макрофінансової допомоги (МФД) ІІІ у розмірі 600 млн. євро, що може відбутися на початку наступного року.

9. Отримано підтвердження солідарності ЄС з Україною у контексті забезпечення енергетичної безпеки та збереження транзитної ролі України. Єврокомісія підтвердила готовність відстоювати позицію України у питанні узгодження «зимового пакету газопостачання». Лідери України і ЄС підтвердили спільну позицію, що Україна має і надалі зберігати ключову роль у транспортуванні російського газу до європейських споживачів. Президент України окремо наголосив на важливості спільної протидії політично мотивованим проектам, які загрожують енергетичній безпеці та солідарності України та ЄС (ОПАЛ, Північний потік 2). У ході Саміту було підписано Меморандум про взаєморозуміння із стратегічного партнерства в енергетичній сфері між Україною та ЄС.

10. На полях Саміту проведено Діловий круглий стіл Україна – ЄС, у рамках якого представникам європейських бізнесових кіл було презентовано прогрес України у реалізації ключових реформ для покращення інвестиційного клімату.

Таким чином 18-ий Саміт Україна – ЄС став важливим етапом у процесі європейської інтеграції України в умовах дії Угоди про асоціацію та засвідчив подальшу підтримку з боку ЄС зусиль України у протидії зовнішній агресії і процесі здійснення внутрішніх реформ. Саміт дозволив лідерам України та ЄС узгодити та скоординувати підходи щодо зміцнення політичної асоціації та економічної інтеграції Києва та Брюсселя, а також спільного реагування на стратегічні виклики в умовах динамічних змін глобального політичного ландшафту.